Předmluva

31. srpna 2013 v 23:39 | Richenza |  Kniha první: Zrození
Bless the Child je román. Atypický román, samozřejmě. Někdy jej nazývám muzikálem v próze, nicméně to není důležité. Jde zejména o fanfiction, tedy o dílo odvozené od původního díla, respektive od původních děl. Navazuji na Harryho Pottera tam, kde Joanne K. Rowlingová skončila. Celou dobu se snažím dodržovat, a to i v detailech, její pojetí - jak z hlediska faktografie, charakterů i stylu. Pro můj záměr však bylo potřeba změnit několik "maličkostí." Ale natolik důležitých maličkostí, že ve svých důsledcích změnily vše. Hlavní rozdíl, tedy přežití charismatického Severuse Snapea - bez něhož nemá smysl se o pokračování Harryho Pottera vůbec pokoušet - je pro svou důležitost pro děj "zopakován" v prologu, který je citací přímo z Rowlingové, byť s malými, nikoli však nepodstatnými změnami. A vzhledem k tomu doporučuji si celou ságu přečíst či alespoň shlédnout ve filmové podobě.
Do jisté míry však navazuji také na J.R.R. Tolkiena, protože jeho mytologie shrnutá jeho synem v Silmarilionu tvoří "historii" reality tohoto příběhu. V mém světě však Silmarilion vydán nebyl, existuje jen v podobě tajných starých svitků. Tolkien je zde skutečnou postavou, tedy autorem Pána prstenů a Hobita; tyto knihy byly vydány, netvoří však "skutečnost", ale pouze zkreslené dozvuky skutečnosti rozvinuté "postavou" Tolkienem. Příběh Společenstva Prstenu je zde realitou jen do té míry, do jaké byl tradován v legendě o válce o prsten, zachycené ve starých svitcích Silmarilionu. Znalost tohoto světa je výhodou, není však, myslím, nezbytná pro pochopení.
A o čem Bless the Child je? Je to příběh lásky, příběh nenávisti, přátelství i zrady, příběh o osudu a předurčení, o statečnosti a o schopnosti k oběti. Tato témata se neustále vracejí, opakují se v analogiích, v kruzích - tak jak tomu bylo v dílech, na něž navazuji, a jak tomu ostatně bývá i v životě.
Podstatnou částí Bless jsou i písničky. Vím, je to trochu atypické a nedělám si iluze, že si je všichni čtenáři vždy pustí. Ale ony jsou důležité - a nejen pro atmosféru, kdy plní roli filmové hudby, ale často i pro děj. Kapitola a písnička jsou celkem, jsou v souladu a vzájemně se ovlivňují. Nepřipravujte se o to, byla by to škoda. Právě písničky jsou ostatně důvodem, proč některé kapitoly, a ostatně i příběh jako celek, mají anglické názvy - názvy písní totiž vždy tvoří i názvy kapitol. Můžete si je pustit přímo u kapitol, kde jsou odkazy i na jejich překlady. Můžete si je stáhnout i zde, pokud se vám zalíbí (za tuto možnost děkuji Štěpě!)
První kniha zejména uvádí do děje. Začíná v září po bitvě o Bradavice, jíž sága o Harry Potterovi končí. Obsahuje však řadu retrospektiv, i proto jsou u každého obrazu uvedeny časové údaje. Jmenuje se Zrození, protože se zde narodí ten, o němž to celé bude, Joshua Granger. A dozvíme se z ní, proč a jak se narodil, okolnosti jeho početí a také, co to způsobilo. Co ale jeho narození může znamenat, to je ústředním motivem až druhé knihy.
Celá sága je postupně zveřejňována od září 2011 na těchto stránkách, kde navíc oproti tištěné podobě naleznete velmi zajímavé diskuse se čtenáři. Pokud se budete chtít dozvědět více o kanonických postavách (tedy postavách původního díla), tak doporučuji jako nejspolehlivější tyto stránky.
.
A pokud se chcete podívat na to, jak si některé postavy představuje autorka, podívejte se sem.
Ilustrace, které jsou zveřejněny, jsou dílem Katty V a moc jí za ně děkuji.

Vaše Richenza


Toto dílo je dílem odvozeným od knihy J. R. Rowlingové. Je zakázáno jeho jakékoli komerční využití bez souhlasu autorů původních děl, včetně autorů textů písní v něm citovaných, a autorky tohoto odvozeného díla. Tedy, jinak řečeno, jakékoli komerční využití je ve skutečnosti ZAKÁZÁNO.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Četl/a jsi už Bless the Child na jiných stránkách?

Ano.
Ne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama